dr. Meri Bura: Žene, stres i zdravlje

Ženski um

Kako definirati ženu, kada su sve tako različite?
Muškarci bi rekli – sve su iste. Što je to što je različito, a što je isto? Različite su žudnje u duši svake žene. Svaka žudi za nečim drugim.

Neke žene duboko u duši žude za djetetom – to su arhetipske Demetre.
Druge žene žude za udajom i žele biti dio para – to su arhetipske Here.
Neke ne žele odrasti – žele biti vječno mlade, ne žele se odlučiti, žele da su im sve mogućnosti uvijek otvorene, prilagodljive su i ovisne o drugima – to su arhetipske Perzefone

Ove žene u nama čine nas ranjivima i ovisnima o muškarcima. To su želja za majčinstvom, želja za udajom, težnja za ovisnošću o nekome.  Postoji duboki poriv za zadovoljavanjem tuđih potreba, za udovoljavanjem drugome, za njegovanjem. Ovaj poriv žena može zadovoljiti nekim pomagačkim zanimanjem (npr. medicinska sestra), ne samo udajom, rađanjem, ovisnošću…
Dakle, ovdje je fokus na drugima, gledamo i osjećamo što drugima treba, prilagođavamo se. Ove žene imaju potencijala postati žrtve ako dobro ne balansiraju svoj život.

Neke, pak, žene žele samo mir, uživaju u miru i kontemplaciji – to su arhetipske Hestije.

Postoje i one (još uvijek na iznenađenje nekih muškaraca) koje žele karijeru, uspjeh, obitelj, djecu, žele sve, vode se razumom, ne nose ih emocije – to su arhetipske Atene.

Postoje i one koje si u životi postavljaju cilj za ciljem (interes za interesom, uvijek žele novo), ispunjavaju te ciljeve, ratoborne su, hrabre i dobre prijateljice – to su arhetipske Artemide.

Ovi ženski dijelovi čine nas neranjivima i naovisnima o muškarcima. Kod ovih dijelova koje nosimo u sebi nismo ovisne o drugima, naša pažnja je usmjerena na zadovoljavanje vlastitih želja i potreba. Dakle, gledamo sebe, fokus nam je usmjeren na nas. Ove žene imaju potencijala postati sebične i usamljene ako dobro ne izbalansiraju svoj život. Različite su žudnje u duši svake žene. Svaka žudi za nečim drugim.

Budite to što jeste. No, najprije shvatite što jeste.

Dakle, neke žene su više usmjerene za zadovoljavanje svojih potreba, a druge na zadovoljavanje tuđih potreba.
One što uglavnom zadovoljavaju tuđe potrebe su one koje bi rekle: “Moja ti, jadna ja.” One što uglavnom zadovoljavaju svoje potrebe rekle bi: “Ja, ja, ja…želim, želim, želim…”.

No, i jedne i druge imaju nešto zajedničko – ženstvenost. Neke žene žive svoju ženstvenost, a mnoge ne.

Ženstvenost znači da želimo biti lijepe, zavodljive, privlačne. Želimo imati raskošnu kosu, sjajan pogled, uređene ruke, želimo mirisati kao bogatašica. Želimo da nam se dive, neovisno o tome jesmo li smo introvertne ili ekstrovertne. Želimo pažnju drugih. Znamo pokloniti pažnju, znamo privuči pažnju, znamo biti zabavne.
Osjećamo da nas žele čuti.
Želimo znati da su nas čuli.
Želimo vidjeti da su upili svaku našu riječ.
Zračimo senzualnošću i zavodljivošću.

Težimo kreativnim zanimanjima, ne brinemo za budućnost. To je arhetipska Afrodita – božica ljubavi, senzualnosti, kreativnosti, ljepote, umjetnosti.
Ova žena ima potencijala doživjeti osudu okoline ukoliko se ne osloni na mudre poteze.

Ženske emocije

U čemu je problem?
Problem je što ne koristimo sve te kapacitete koje imamo, nego zaglavimo u jednoj ulozi. Malo po malo, sužavamo same sebi svoj životni prostor. Žrtvujemo one dijelove sebe koji nam daju snagu (i hrane dušu), za one dijelove sebe koje traže potvrdu drušva. Pa tako, bez obzira na talente koje imamo, zaglavimo u “nečem sigurnom”. A nema goreg blata od sigurnosti. I brod je najsigurniji u luci, ali stvoren je za plovidbu.

One žene u nama koje nam nose život, mir, ljepotu, snagu – kao što je Afrodita (želja da budemo lijepe, uređene, kreativne), kao što je Hestija (koja želi u miru pročitati svoju knjigu), kao što je Artemida (koja se želi s prijateljicama penjati na planinu svaki vikend) – te žene često žrtvujemo radi majčinstva, braka, fatalne ovisnosti o nekoj osobi.

No, nama treba balans. Balans je ono što treba postići. Otkuda krenuti? Otkuda je sve počelo?

Činjenica je kako se rađamo s određenim arhetipovima. Neke djevojčice se igraju s lutkama, a neke divljaju po susjedstvu s dječacima. To je napobitno. Sjetite se tko ste.
Pročitajte knjigu Jean Shinoda Bolen “Boginja u svakoj ženi”, potražite sebe i potražite mjesta gdje ste se izgubili.
Jer, ako ne ustajete ujutro s pjesmom u sebi, sjajem u očima i željom za životom – izgubili ste se!

Dakle, s nečim napobitnom – nepromjenjivim karakterom se rađamo. Ako smo imale želju za djetetom, imamo majčinski arhetip. Njegujmo ga. Ali namojmo otići u krajnost i prestati se brinuti sebe.
Ako smo htjele osvojiti svijet, ta želja nikada neće prestati. Ne uvjeravajte sebe da to više ne želite, nego nađite načina kako da tu želju ispunite.

Budite to što jeste. No, najprije shvatite što jeste.

A onda – sljedeći korak. Razvijajte, malo pomalo, sve ostale arhetipove – i ženu majku, ženu suprugu, ovisnu ženu, ženu avanturisticu, uspješnu razumnu ženu, mirnu ženu, zavodljivu ženu… Razvijajte arhetip koji vam nedostaje. Jer svaka od njih nosi svoje prednosti. Tako ćete biti cjelovite i snažne. A to znači – sretne.

“Život je prekratak da biste se predugo tražili.”

Koji bi bio prvi korak? Razvijajte Afroditu u sebi. Kada potaknete energiju Afrodite, sve se počinje mijenjati.
Što učiniti?

Poklonite pažnju svom uljepšavanju. Ako to već radite, unesite svjesnost i mirnoću i više vremena u to. Dakle, nemojte ići kod frizera na brzinu, nego odvojite vrijeme, pripremite se na užitak. Dajte svojoj kosi sjaj. To je vaš sjaj.

To je samo mali korak, prvi korak, ali važan korak. Koraci ovise od žene do žene. Svaka ima svoj cilj, svoj problem, svoje želje, svoje težnje.

Postoje radionice i predavanja na kojima učimo detalje i prilagođavamo znanja za svakog posebno. No, što se dešava ako žena ne zadovolji žudnje svoje duše?
Ako želi biti majka, a to se ne ostvari?
Ako želi život pun novih interesa, novih ljudi, novih gradova, a zaglavi u provinciji, s njoj dosadnim ljudima?
Što ako želi biti uspješna direktorica firme, a ima jak arhetip Here (želja za brakom), te svoje kapacitete u potpunosti stavi na raspolaganje muževim željama, zanemari svoje želje i postane nervozna, nezadovoljna supruga? Što ako želi obitelj, a život krene u smjeru karijere i ona ostane usamljena i nesretna?
Što ako? Zna se.

Utopit će se u emocijama nezadovoljstva. Osjećat će to kroz tugu, bijes, strahove. Osjećat će to kroz potpuni gubitak želje da bude lijepa, zavodljiva, kreativna. Osjećat će da više nije živa. Osjećat će se kao robot koji izvršava zadatke – ostat će bez emocije života.

Žensko tijelo

Naravno, emocije će se vidjeti na tijelu. Ako se žena zanemari, najprije će izgubiti sjaj u očima. Za mene nema ništa ljepše od žene kojoj oči sjaje. Po očima možete najbolje vidjeti koliko života ima u nekome, koliko duha.

Netko me nedavno upitao koja je razlika između duha i duše?

Dušu čini sve ovo navedeno – kombinacija arhetipova tj. kombinacija žudnji.

Jer duša je ona koja žudi. Duša stalno žudi. Duša žudi za čudesnim. Duša žudi za hranom koja će joj omogućiti čudesna iskustva.

Ako je hrana za dušu biti dio para (udati se), onda dušu treba nahraniti tako da se pametno udamo (imamo dobrog čovjeka uz sebe), da uživamo u toj osobi.
Ako je hrana za dušu avanturizam, onda dušu treba nahraniti tako da tražimo nove stvari, nove ljude, nove izazove, nove zanimljive inspirativne situacije.

U svakom slučaju dušu treba nahraniti.

Ovisno o tome kako hranimo svoju dušu (svoje žudnje), takav će nam biti duh. Duh je spiritus movens. On nas pokreće. Što više hranimo svoju dušu, imamo više snage, više motivacije, više želje za životom. Ništa više nije teško.
Ne razmišljamo puno, nego poduzimamo akcije, uživamo u potezima i rezultatima.

Duh pokazuje naše “stanje duha”.
Jesmo li kruti, nepomični, ironični prema životu ili mu pristupamo s humorom i mirnoćom? Ili s odlučnošću i strogoćom?

Dakle, kada hranimo svoju dušu i zadovoljavamo svoje žudnje, duh nam je življi, a to se vidi i na tijelu.

U medicini postoji izreka: “Funkcija promiče strukturu, a struktura promiče funkciju.”
Kada vježbamo, mišići nam se povećavaju i postaju snažniji. Kako postaju snažniji, želimo sve više vježbati. Tako nastaje začarani krug promicanja strukture i funkcije.
Jednako je s probavom. Ako na zdrav način potičemo našu probavu, a probava se najbolje promiče kretanjem i sporim svjesnim jedenjem, onda ona postaje zdravija, a mi ne moramo razmišljati o hrani, već samo uživamo u jelu.
Ako idemo na wc uvijek u trenutku kada moramo ići na wc, onda će mišići našeg mjehura biti istrenirani raditi kada treba i kako treba.
Ako hodamo 15 km dnevno, za što smo svojom anatomijom predodređeni, naša će kralježnica biti gipka. No, moram dodati kako većina problema u donjem dijelu kralježnice dolazi od bolesne probave. Ali kao što sam već navela, za dobru probavu ključno je kretanje.

Ako sada vičete: “Ali, ja nemam vremena!”, hitno vam treba promjena! Ako nemate vremena za zdravlje, imat ćete vremena za bolest.
Ako nemate vremena za šetnju, za miran obrok, onda ćete se baviti svojim hormonskim disbalansima, pa ćete hodati po bolnicama, pretragama, doktorima, čitati o zdravlju jajnika i štitnjače na internetu, a rješenje će biti sve dalje i dalje, jer imate krivi fokus.

Trebate biti fokusirani na zdravlje, a ne na bolest.
Trebate biti fokusirani na svoja zadovoljstva, a ne na robotsko izvršavanje zadataka.

Razmislite malo o stvarima koje svakodnevno radite.
Jesu li su to stvari koje želite raditi, morate raditi, hoćete raditi, trebate raditi ili uživate raditi?

Zastanite, odvojite sada, u ovom trenutku, nekoliko minuta kako biste odgovorili na navedena pitanja i već ste na dobrom putu. Ako ovo zanemarite, vi niste zainteresirani za sebe. Zašto bi netko drugi bio?

Počnite razmišljati o pravim stvarima, onima koje vode do rješenja. Prestanite imati pogled uperen u probleme. Gledajte u rješenja. Gledajte u zdravlje, bogatstvo, ljepotu.

Vratite se lijepim dijelovima sebe. Vratite se malo svojoj duši, treba vam snage za duh.

Kada imate duha (energije), onda vježbate, krećete se, dobro se hranite, pjevate, plešete, zabavljate se, družite se, brinete o potrebama svoga tijela, uređujete se, blistate, živite. Ne postavljate previše pitanja, ne zaustavljate život.

Idemo, idemo, idemo!

Život je predug da biste bili bolesni i umorni.”

Prehrana, preparati, životni stil, anti-stres

Kako izgleda pravi život?

Tridesetogodišnjakinja, u stalnom stresu jer želi uspjeti na poslu, želi ukrotiti muža, želi djecu odlikaše, želi pomoći roditeljima, želi dobro izgledati, želi lijep stan, želi putovati…pomalo zaboravlja što zapravo želi.
Miješa svoje želje sa željama svoga supruga, svoje djece, roditelja, društva. Ona želi sve. Ali pitanje je u čemu najviše uživa? Što joj hrani dušu? Što njoj diže duh (energiju)?

Malo, pomalo, postaje četrdesetogodišnjakinja koja dobiva prve simptome bolesti. Još uvijek to ne smatra bolešću, nego samo posljedicama stresa, privremenim simptomima, nečemu što će proći. Radi se samo o glavoboljama, bolovima u mišićima, umoru, suhoj koži, neukrotivoj probavi, nezadovoljstvu…. Nema tu baš neke dijagnoze na latinskom. Zbog toga se ne ide po dijagnozu. Ali dijagnoza itekako postoji! I nije nimalo bezazlena.

To je sve početak kraja. Kraja duha, kraja pravog istinskog života!
Početak bolesti.
Kraj zabave.

Ali, hajdemo preokrenuti u drugom smjeru!

Život je prebogat, da bismo živjeli u siromaštvu”.

Mulier holistička preporuka za cjelovito zdravlje žene

Dajem vam nekoliko savjeta kako da pomognete sebi, da oživite, da postanete zadovoljne u duši i zdrave u tijelu.

Uvijek treba djelovati na nekoliko polja. Pitanje je samo s čime možemo postići najbolji rezultat.

Krenimo od prehrane.

Ovisni ste o slatkom? Ima lijeka.
Neredovito se hranite? Ima lijeka.
Nemate vremena kuhati? Ima lijeka.

Slijedite navedene preporuke:

Gotovo svakoj ženi u srednjim godinama savjetujem da jutro započne vježbama istezanja. 5-6 minuta. Dovoljno. Uz duboko disanje. To mijenja perspektivu cijeloga dana.
Mijenja motivaciju, samopouzdanje, samopoštovanje, energiju.

Ako imate još motivacije (ne vremena!), meditirajte. Barem 20 min ujutro, a ako možete i 20 min popodne. To će vam promijeniti zivot. Ali, dok ne probate, nećete znati.

Ujutro, natašte, popijte mlaku vodu s limunom.

Zatim popijte neki od čajeva za ženski hormonski balans.

Napravite smoothy – bez voća, sa zdravim uljima i orašastim plodovima. Dodajte neko protuupalno ulje ili protuupalnu mljevenu hranu, poput kurkume. Ako uzimate neke dodatke prehrani, dodajte ih u smoothy.

Zatim napravite limunadu, dodajte malo začinskog bilja ovisno o potrebama vašeg tijela.  Pijte obilno kroz jutro.

Oko 11 sati pojedite nešto konkretno, nešto toplo, ali malo. Kajganu, čušpajz.
Ne pijte iza jela.

Za ručak obavezno jedite juhu. Ovisno o vašim potrebama, jedite uz juhu meso ili ribu. Svakako preporučam povrće.
Ako ste snažni, imate jaku energiju tijela, pojedite salatu.
Ako ste umorni, nemojte jesti salate, niti bilo što sirovo.
Jedite kuhano povrće.
Uvijek jedite povrće s mesom, bez kruha.
Ne pijte iza ručka.

Popodne pijte detoksikacijske čajeve.
Neka to bude najjednostavniji i najučinkovitiji – čaj od peršina.

Za večeru pojedite malo proteina. Komadić tune, komadić puretine, avokado, kefir (jedno od toga).

Jedite polagano, što sporije, dobro zvačite, ne pijte iza jela, možete piti prije jela (tople napitke).

Neka vremenska razlika između večere i doručka (smoothy), bude 14 do 16 sati.

Slijedite ove preporuke:

Vježbajte 2x tjedno yogu, aerobic, pilates, trčanje, grupni sport…izaberite što volite.
Idite na masažu barem 2x mjesečno.

Posvetite vikend kazalištu, prijateljima, društvu, zabavi.
Drugi dan vikenda otiđite na izlet u prirodu.

Antistres

Riješiti se svoga stresa znači promijeniti svoje stavove i ponašanja. To nije lako. Za to su potrebni motivacija i znanje.

Motivaciju trebate naći sami ili uz pomoć stručnjaka.
Znanje možete dobiti na predavanjima i radionicama o ženskom zdravlju.

U jednom članku vam ne mogu dati znanje. Mogu vam dati informacije i putokaze.

Jedan putokaz za rješavanje stresa (trebate biti spremni vježbati):

1. Zapitajte se 10-ak puta tijekom dana “kako se sada osjećam?”
2. Definirajte nakon 10 dana koja vam je glavna emocija. Osjećate li se stalno tužno, bijesno, frustrirano…ili sretno, ispunjeno, inspirativno.
3. Razmislite zašto se tako osjećate, povežite taj osjećaj s događajima u svom životu.
4. Kažite sami sebi: Ja sam odgovorna za taj osjećaj; Ja sam odgovorna za to što mi se dešava; Ja sam odgovorna za promjene koje ću poduzeti ili neću poduzeti da to promijenim.

Ovo je već dovoljno izazovno!
Probajte.
Pa tek onda odustanite.

Svaka akcija jača nam zdravi ego i daje snagu i motivaciju da napravimo još.
Nepoduzimanje akcije i razmišljanje o problemu, ukopava nas u zemlju, gubimo energiju, gubimo snagu i zdravlje.

Dakle, akcija!

Sada imate sve na jednom mjestu.
Čitajte ovaj tekst svaki dan.
Primjetit ćete promjene.
Javite se s iskustvom, pitanjima.

Želim vam dobro zdravlje, zabavu i napredak.

       Mulier (lat.) = žena

 

dr. med. Meri Bura

Holistički centar Mulier, Zagreb / Petrinjska 83 /

Meri Bura, dr.med

Doktorica sam koja se bavi prirodnim načinima liječenja i koja je svoju štitnjaču izliječila na prirodan način, vratila svoje zdravlje i svoj život u svoje ruke. www.mulier.hr

WordPress Ads